Keresés ebben a blogban

2012. március 31., szombat

Medvehagymás, ropogós, paleo pogácsa

Végre tavasz van! Zöldülnek a fák, a bokrok, dúsabb a fű, hajnalban koncertet adnak a madárkák. A napsugár kicsalogat a természetbe ahol dúsan nő már egy csodálatos tisztító hatású növény, a medvehagyma. Ilyenkor minden évben nagyobb mennyiséget szoktunk szedni a családommal. És minden évben hetekig, a medvehagyma köré építem az étrendünket. Tegnap este sós nassolni valóra vágytunk.





Hozzávalók:

3 tojás
20 dkg ghí
10 dkg szeletelt mandula
15 dkg őrölt mandula
20 dkg reszelhető sajt
5 dkg szezámliszt
1 kk szódabikarbóna
1 csokor medvehagyma


Elkészítés:
Egy tálban felverjük a tojásokat hozzáadjuk a puha ghít, a szódabikarbónát és a sót, jól elkeverjük. Ezután jönnek a száraz hozzávalók, az őrölt és a szeletelt mandula, a szezámliszt, a reszelt sajt és legvégül az apróra vágott medvehagyma. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, a masszából kis gombócokat formálunk és a szokásos pogácsáknál kissé nagyobb távolságra helyezzük őket a tepsiben mert kissé elterülnek. Picit lelapítjuk a gombócokat és előmelegített forró sütőben szép pirosra sütjük.

Én elsőre csak a fele mennyiségbe tettem medvehagymát, de megvallom az egész családnak jobban ízlett mint a natúr. Pillanatok alatt, szinte még forrón bekapkodtuk. Legközelebb egész biztos nagyobb adagot készítek ebből az egészséges finomságból!

2012. március 29., csütörtök

Töltött padlizsán

Ma gyönyörű padlizsánokat kaptam a piacon. Rögtön elképzeltem hogyan mutatnának a tepsiben :-)
Pont ilyenre gondoltam:



Hozzávalók: 

4 db padlizsán
1 fej vöröshagyma
5 dkg húsos füstölt szalonna
10 dkg gomba
1/2 dl kókusztej
15 dkg kemény reszelhető sajt
1 ek. disznózsír
2 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyem
2 egész tojás
só, bors

Elkészítés:
A padlizsánokat megmossuk, félbevágjuk, a belsejét kivájjuk és apró kockákra vágjuk. Egy közepes méretű tepsit kizsírozunk és belefektetjük a padlizsánokat, enyhén megsózzuk.
A töltelékhez apróra vágjuk a hagymát, a szalonnát és a disznózsíron, együtt üvegesre pároljuk. Majd hozzáadjuk a felszeletelt gombát, az apróra vágott padlizsán belsőt, a zúzott fokhagymát, majd felöntjük a kókusztejjel. Sózzuk, borsozzuk, ezután az egészet jól összeforraljuk, majd néhány percre félre tesszük, hogy kissé kihűljön. A sajt felét kockára vágjuk, a másik felét lereszeljük. A töltelékre ráütünk 2 tojást és hozzákeverjük a kockára vágott sajtot és az apróra vágott petrezselymet, jól elkeverjük és megtöltjük vele a padlizsánokat. A tetejét reszelt sajttal megszórjuk, majd forró sütőben piros, ropogósra sütjük.

2012. március 25., vasárnap

Sült cukinni saláta

Ma rántott halat készítettem ebédre, természetesen a paleo változatot. A körettel viszont kissé bajban voltam. Egy éve még a krumpli saláta lett volna természetes a hal mellé, de ma ez már szóba sem jöhet. Az az ötletem támadt, hogy legyen saláta, de ne legyen nyers.



Hozzávalók:

2 db cukkini
2 fej lila hagyma
olíva olaj

frissen őrölt bors
1 citrom leve
1 kk eritrit

Elkészítés:  A cukkinit és a lila hagymát karikára vágjuk, majd egy nagy serpenyőben kevés olíva olajon, kis adagokban hirtelen átsütjük. Én wok-ban készítettem. Ezután a sült zöldségeket egy salátástálban megsózzuk, frissen őrölt borsot szórunk rá, majd ráfacsarjuk egy citrom levét és ízlés szerint kevés eritrittel édesítjük.
Kiváló körete lett a rántott halnak.

Borzoskata

Ma nagy örömet okoztam magamnak egy sütivel!
Gyermekkorom kedvencét a Borzoskatát sikerült paleosítanom. Kislány koromban nem volt olyan ünnep, hogy a nagymamám vagy anyukám ne sütötte volna meg ezt a linzertészta alapú finomságot. Emlékszem ahogy a nagymamám rám bízta a tojásfehérje felverését, (akkor még nem volt robotgép), és ahogy elcsentem a tésztából és még nyersen megettem. (Bevallom most is ezt csináltam. :-)



Hozzávalók a tésztához:


20 dkg gesztenyeliszt
20 dkg őrölt mandula
15 dkg por eritrit
2 kk. szódabikarbóna
20 dkg vajzsír
4 tojás sárgája
1/2 citrom reszelt héja és leve
csipet só

Töltelék:

4 tojás fehérje
15 dkg por eritrit
4 evőkanál kajszibarack velő
10 dkg darált dió

Elkészítés:

A gesztenyelisztet összekeverjük az őrölt mandulával beleszórjuk a szódabikarbónát, a sót, a por eritritet, a citrom reszelt héját, hozzáadjuk a puha vajzsírt és kézzel összedolgozzuk.  Ezután a tojássárgák és a citromlé hozzáadásával összeállítjuk a tésztát. A linzer jellegű tésztánkat két részre osztjuk egy kisebb és egy nagyobb részre. A nagyobb adagot két folpack fólia segítségével közepes tepsi méretűre nyújtjuk. A tepsit sütőpapírral kibéleljük és a folpack segítségével belehelyezzük a kinyújtott tésztánkat.
Közben a 4 tojás fehérjét kemény habbá verjük és hozzáadjuk a por eritritet. Amikor már kemény akkor lassú fordulatra kapcsolunk és 4 evőkanál kajszibarack velőt és 10 dkg darált diót keverünk bele.
Ezt a tojásfehérjés masszát rákenjük a kinyújtott linzer tésztánkra.
A maradék kisebb adag tésztát almareszelőn ráreszeljük a gyümölcshabra.
Forró sütőben megsütjük. 

2012. március 23., péntek

Miért érzünk éhséget?

Régóta készülök megírni ezt a néhány gondolatot, nem is értem miért halasztgattam eddig.

A közvetlen környezetemben nap mint nap szembesülök a meg nem értéssel. Természetesen nem várhatom el mindenkitől, hogy a paleo szemlélet szerint gondolkodjon, de amikor azt hallom, hogy jaj milyen kövér vagyok, jaj folyton éhes vagyok muszáj ennem, jaj én nem eszem sokat mégis hízok, hát ilyenkor kissé dühösen, de tehetetlenül tárom szét a karomat. Hiszen a megoldás ott van mindenki orra előtt! Történetesen a közvetlen környezetemben rajtam kívül más is áttért a paleo életmódra,  és nagyon szép sikereket ért el. Megszűnt a reflux betegsége, leadott 10 kilót és sokkal jobb közérzete.
Itt jegyzem meg, hogy én minusz 7 kilónál tartok, a közérzetem és az állóképességem sokkal jobb és nem utolsó sorban nagyon ritkán érzek igazi éhséget!
Apropó éhség! Az örökös éhség érzetre is mindenki tud magyarázatot, vagy nem tud, de csodálkozik! -Most ettem és máris éhes vagyok, -mit csináljak ha állandóan éhes vagyok, -olyan ideges vagyok, hogy muszáj ennem, stb..

Egy másik gyakori kifogás a paleo termékek ára. Természetesen nem szeretnék senki pénztárcájában turkálni és valóban vannak kissé "húzós" termékek is.  DE! 
Gondoljuk csak meg, ha áttérünk a paleolit életmódra, akkor a hipermarketekben kapható termékek kb. 95 %-ára nem lesz szükségünk. És ha nincs rá szükségünk akkor nem is vásároljuk meg azokat, ha nem vásároljuk meg a felesleges termékeket akkor megmarad a pénzünk... és megvehetjük rajta a paleo termékeket...
Mezei Elmira készített egy " paleo és egy nem paleo bevásárló kosarat" az egyik bejegyzésében. Tanulságos eredmény született.

Egy másik, számomra mellbevágó megközelítése az emberek érdektelenségének egy kedves ismerősömtől származik:
"Az emberek százezreket költenek síremlékekre, hogy azokon hirdessék, hogy éltek. Az egészségük védelmére, az ÉLETÜK minőségének javítására azonban sajnálnak kiadni néhány ezer forintot."
Kedves Olvasó! Te döntöd el mire költesz!

Most megpróbálom érthetően leírni, miért is érez éhséget az aki finomított szénhidrátokkal tömi magát. Na ne várjatok túl tudományos magyarázatot, azt meghagyom a nálam okosabbaknak.

Kezdjük ott, hogy elfogyasztunk egy ételt ami tele van finomított szénhidrátokkal, pl. egy fánkot vagy egy adag krumplipürét. Ezek a szénhidrátok nagyon gyorsan felszívódnak és tartósan megemelik a vércukor szintünket. A megemelkedett vércukor stabilizálására a hasnyálmirigy, inzulint bocsát ki. A nagy mennyiségű inzulin hatására viszont a vércukorszintünk nem normalizálódik hanem akár a normális érték alá csökken. Ilyenkor farkas éhséget érzünk, pedig épp csak túl vagyunk egy főétkezésen. Tehát ismét ennünk kell.

A magyarázat egyszerű, a megértés nehezebb, a változtatásról pedig sokan azt gondolják kivitelezhetetlen. Én azt gondolom, minden az agyban dől el. Ha megértettük az alapokat, ha megértünk a változásra, ne halogassunk, hanem vágjunk bele!




2012. március 20., kedd

Mandulás-gesztenyés kenyér

A paleo kenyerek variációja szinte végtelen. Ebben a kenyérben a mandulán kívül a gesztenyeliszt dominál.



Hozzávalók:

6 tojás
20 dkg őrölt mandula
5 dkg gesztenyeliszt
2 evőkanál olíva olaj
1 kk só
1 kk szódabikarbóna


A tojásokat egy tálban felverjük, beleöntjük az olajat, hozzáadjuk a sót, a szódabikarbónát és a liszteket. Ezután sütőpapírral kibélelt őzgerinc formába öntjük a masszát és forró sütőben megsütjük.

Én nem szoktam külön fűszerezni a kenyereimet, jobban szeretem ha natúr az ízük, hiszen amit ráteszek, vagy hozzá eszem, az éppen elég fűszeres.

2012. március 18., vasárnap

Paleo nokedli

A paleo tésztán felbuzdulva jutottam arra a gondolatra, hogy talán a nokedlit is megpróbálhatnám elkészíteni.
Ehhez a gesztenye és a lenmaglisztet házasítottam össze.


Hozzávalók:

15 dkg gesztenyeliszt
10 dkg lenmagliszt
3 tojás

víz

Elkészítés: A kétfajta lisztet egy tálban összekeverjük, beleütjük a tojásokat, kissé megsózzuk, kevés vizet adunk hozzá, hogy nokedli keménységű tésztát kapjunk. Vigyázzunk a víz mennyiségével, mert ha túl sok, szétfő a tésztánk.
Ezután lobogó sós vízben nokedli szaggatóval kiszaggatjuk.

Nagyon harmonikus kellemes körete lett a vaddisznó pörköltnek.

Csokis citromos kókuszos muffin

A munkahelyemen gyakran beszélgetünk sütésről-főzésről és ha új receptről hallok, rendszeresen azon kapom magam, hogy a paleosításán gondolkodom. Ez a muffin is így született. Fiatal kis munkatársnőm saját ihletésű receptje, aminek az eredetiét volt szerencsém már megkóstolni. Viszonzásul én a paleo változattal kínáltam meg, és örömmel hallottam tőle, hogy az ízhatás szinte olyan mint az eredeti.
Akkor hát sikerült!



Hozzávalók 12 db-hoz:

4 tojás
12 dkg kókuszliszt
12 dkg mandulaliszt
20 dkg por eritrit
1 dl kókusztej
1 citrom reszelt héja és kifacsart leve
12 dkg vajzsír
1 teáskanál szódabikarbóna
10 dkg 80% kakaótartalmú étcsokoládé

Elkészítés: 
A tojásokat egy keverőedénybe ütjük, hozzáadjuk a por eritritet, a felolvasztott vajzsírt és együtt habosra keverjük. Ezután beleöntjük a kókusztejet és a citrom levét, hozzáadjuk a reszelt citrom héjat, a kétféle liszt keverékét a szódabikarbónát, végül az apróra tört csokidarabkákat.
A muffin sütőt kikenjük vajzsírral vagy kibéleljük papírkosárral és kanállal beletesszük a süti masszát.
Forró sütőben megsütjük.

2012. március 12., hétfő

"Rakott krumli" csicsókából és zellerből

Nemrégiben rakott krumlira vágytam... vagyis ez így nem teljesen igaz, mert mióta a "fejemben" eldőlt, hogy nem eszem krumlit, maga a zöldség nem hiányzik, talán csak a megszokás, hogy szinte minden ételünkben előfordult. Elővettem megint a kísérletező énemet, meg a csicsókát a zellerrel.... és megfőztem a rakott krumlit azaz csicsókát...., zellert... és megsütöttem...



Hozzávalók:


1/2 kg csicsóka
1/2 kg zeller
1 szál házi kolbász
1 nagy fej hagyma
8 tojás
10 dkg füstölt szalonna
10 dkg reszelt sajt

Elkészítés:

A csicsókát megtisztítjuk és feltesszük főzni, a zellert megtisztítjuk, szeletekre vágjuk és szintén megfőzzük. A hagymát felszeleteljük és egy evőkanál zsíron megpirítjuk, majd rátesszük a felszeletelt kolbászt, az egészet összesütjük. A tojásokat keményre főzzük és felszeleteljük.
Egy közepes méretű tepsit kizsírozunk, az alját beterítjük vékony szalonna szeletekkel és elkezdjük rétegezni a zöldségeket. Én a tepsi egyik felébe csak a csicsókát a másikba a zellert raktam, mert külön szerettem volna mindkettőt megkóstolni. Tehát egy réteg zöldség, arra jön a hagymás kolbász, erre a tojáskarikák majd a csicsóka és a zeller másik fele. Az egészet beborítjuk reszelt sajttal. Forró sütőben piros ropogósra sütjük.
Mindkettő isteni lett és ízlett az egész családnak, de nekem a csicsókás lett a kedvencem.

Gesztenye krokett

A gesztenye krokett kiváló köret akár pörkölthöz, vadashoz vagy bármilyen szaftos husihoz. Én a hétvégén paprikás csirke mellé készítettem.
(Zárójelben jegyzem meg, a paprikás csirke, jó hosszú tejfölös szafttal és puliszkával az igazi:-) (remélem most mosolyogsz drága unokabátyám! :-). Mivel a paleo étrendbe a tejföl és a kukoricaliszt nem fér bele, így megmaradt nekem a krokett.... azért olyan nagyot nem csalódtam :-)




Hozzávalók:

1 csomag natur gesztenye massza
1 tojás
2 evőkanál szezámliszt
só, bors, petrezselyem
szezámpehely a forgatáshoz
kókuszzsír a sütéshez

Elkészítés:  A gesztenyemasszát szobahőmérsékleten felengedjük. Hozzáadjuk a tojást a szezámlisztet, sózzuk, borsozzuk és apróra vágott petrezselyemmel fűszerezzük.
A masszából apró kroketteket formálunk, meghempergetjük a szezámpehelyben, majd forró kókuszzsírban kisütjük.